Ez utóbbi kettőt használják jelenleg a COVID-19 elleni oltásokban

Ez utóbbi kettőt használják jelenleg a COVID-19 elleni oltásokban

A jövőben előfordulhat, hogy vérvizsgálatot végeznek a hosszú távú Covid miatt. Mindazonáltal jelentős mennyiségű munkát kell elvégezni, mielőtt az orvosok, szakértők és tudósok teljesen megértik az állapotot.

Vannak kezelések a hosszú Covid-ra?

Jelenleg nincs egyetlen, bevált gyógyszer a hosszú távú Covid kezelésére. Ezért az orvosok arra összpontosítanak, hogy segítsenek az embereknek megbirkózni tüneteikkel, és a lehető leghamarabb visszatérjenek normális mindennapi életükhöz.

Mindenkinek más a tapasztalata a COVID-19 betegséggel kapcsolatban, és az embereknek meg kell beszélniük orvosukkal a hosszan tartó Covid-tüneteket. Bár nincsenek speciális kezelések, az orvosok szakorvoshoz vagy rehabilitációs szolgálathoz irányíthatják az embereket, akik segíthetnek nekik a gyógyulásban.

Csökkenti-e a védőoltás a poszt-Covid-szindróma kockázatát?

Igen, bizonyíték van arra, hogy a COVID-19 elleni védőoltás csökkentheti a hosszan tartó Covid-fertőzés előfordulásának valószínűségét.

A világ minden tájáról készült 15 hosszú Covid-tanulmány áttekintése során a szerzők azt találták, hogy a teljesen beoltott egyéneknél, akik megbetegedtek a COVID-19-ben , 50%-kal kisebb az esélye a hosszú távú Covid-betegség kialakulásának. Ezenkívül, mivel a védőoltás csökkenti a SARS-CoV-2 vírus elkapásának kockázatát, jelentősen csökkenti a hosszú távú Covid-vírus kialakulásának általános kockázatát.

A globális oltási programoknak köszönhetően az egészségügyi szolgáltatók mára közel 12 milliárd adag COVID-19 vakcinát adtak be. Egyes országok manapság kombinált vakcinázási megközelítést alkalmaznak, ahol az emberek első oltást kapnak, majd egy másik típusú emlékeztető oltást kapnak. A szakértők ezt heterológ prime-boost oltásnak nevezik.

A különböző vakcinák keverésének politikája segít abban, hogy a lehető legtöbb ember védett legyen a betegséggel szemben, rugalmasságot biztosítva arra az esetre, ha valamelyik vakcinatípus elérhetetlenné válna. Ez is biztonságos és hatékony .

Íme öt dolog, amit tudnia kell a COVID-19 elleni védőoltások vegyes dózisú megközelítéséről.

1. A vakcinatípusok kombinálása bevált megközelítés

A vakcinatípusok kombinálásának ötlete különböző fertőző betegségekben bevált. Az 1990-es évek HIV-kutatói kombinálták a vakcinákat, mert úgy gondolták, hogy a hagyományos vakcinák nem képesek kiváltani azt az összetett immunológiai választ, amely a szervezet HIV-fertőzés elleni védelméhez szükséges. A HIV-fertőzés bonyolult természete miatt a tudósoknak új módszerekre is szükségük volt a vakcinák bejuttatására. Ezek olyan platformok voltak, mint a DNS, mRNS és vírusvektorok, beleértve az adenovírust is. Ez utóbbi kettőt használják jelenleg a COVID-19 elleni oltásokban. Noha a HIV-oltások összességében vegyes eredményeket értek el, a leghatékonyabb a prime-boost séma volt. A kutatók 2012-ben azt találták, hogy a 3. fázisú humán kísérletekben körülbelül 31%-kal csökkentheti a betegségek terjedését. A vegyes vakcinák alapjául szolgáló koncepció az, hogy a baktériumokat vagy vírusokat eltérő módon mutassák be az immunrendszernek. Mivel az immunrendszer átfogóbb áttekintéssel rendelkezik a vírusról, hatékonyabban tudja testre szabni válaszát.

2. A COVID-19 vakcinák keverése segíthet elkerülni a vakcina elleni immunitást

Egyes típusú vakcinák módosított vírusokat használnak az antigén bejuttatására. Ez azt jelenti, hogy az ember immunrendszere megtámadhatja a hordozó vírust, mivel az is egy idegen vírus. A COVID-19 vakcina adagjainak keverése segíthet csökkenteni ezt a kockázatot. A Johnson & Johnson és az AstraZeneca vakcina két példa a vírusalapú COVID-19 vakcinákra. Adenovírust használnak, amely a megfázás egyik felelőse. A tudósok úgy alakítják át a vírust, hogy olyan koronavírus-tüskés fehérjéket hordozzon, amelyek immunválaszt váltanak ki a COVID-19-re. Az immunrendszer azonban ehelyett reagálhat az adenovírusra. Bár ez nem veszélyes, kevésbé hatásos lehet az oltás. Az immunrendszer észlelheti a teljes vírusvektort, és akcióba léphet, hogy eltávolítsa azt a szervezetből. Ezért az oltóanyagnak nulla vagy alig volt lehetősége arra, hogy immunválaszt váltson ki a koronavírus tüskefehérje ellen. Ez lényegében kevésbé hatékonyvá teszi a vakcinát, ha többször használják. A tudósok megkerülhetik a kockázatot olyan adenovírusok használatával, amelyekkel az emberek még nem találkoztak. Például az AstraZeneca csimpánz adenovírust használ. Ezen hatások miatt a kezdeti vakcinázást követően optimális az oltóanyag típusának megváltoztatása, például egy mRNS vagy fehérje alapú vakcinára.

3. A vakcinák keverése erősebb és jobb reakciót vált ki

Az adagok keverése erősebb védelmet is nyújthat, amely túlmutat a hagyományos megközelítéseknél. A vakcinák segítenek megtanítani az immunrendszert a betegséget okozó kórokozóra, és lehetővé teszik, hogy hatékony választ adjon. Amint azonban elmagyaráztuk, néha tévesen reagálhat a vakcinát szállító ártalmatlan vírusra. A különböző típusú oltóanyagok keverése azonban inkább a koronavírussal szembeni immunválaszt fokozza, mint a vektorral szemben. A COVID-19 előtti példa erre volt a Johnson & Johnson Ebola vakcina. Az első adag adenovírust, míg a második vírusvektort, jelen esetben módosított poxvírust használ. A tudósok az általa nyújtott hosszan tartó védelem miatt választották ezt a megközelítést. A tudósok most megvizsgálták a COVOD-19 vakcina emlékeztető dózisainak keverésének és összehangolásának hatásait. Csaknem 500 személyt vettek fel, akik megkapták a Pfizer-BioNTech, Moderna vagy a Johnson & Johnson vakcina első COVID-19 elleni oltását. A résztvevők emlékeztető oltást kaptak vagy ugyanazzal, vagy más vakcinával. A kutatók azt találták, hogy minden résztvevő antitestválaszt produkált. Azoknál azonban, akik egy másik vakcinával emlékeztető oltást kaptak, hasonló vagy megemelkedett szintje volt. Ezért a vakcinák összekeverésének nincs káros hatása az immunrendszerre, és sok esetben erősebb reakciót vált ki.

4. A vakcinák kombinálása segíthet a COVID-19 változatai ellen

A járvány kezdete óta a COVID-19 számos változata jelent meg. A vegyes oltási rend segíthet előmozdítani az immunválaszt, amely új változatokat fed le, és átfogó védelmet nyújt az embereknek. A vakcinák a jövőben számos koronavírus-változat ellen védelmet nyújthatnak, és ezek keverése széles körű kollektív immunitást biztosíthat. Ez a megközelítés sokkal nehezebbé tenné a COVID-19-változatok elterjedését vagy újak megjelenését. Ilyen például a Moderna. A gyógyszergyár nemrégiben bejelentette, hogy az eredeti COVID-19 vakcina új verziója jobb és tartósabb védelmet nyújt a változatok ellen. Az új bivalens vakcina az eredeti koronavírus-törzset és a béta-változatot célozza meg. A kezdeti vizsgálati eredmények arra utalnak, hogy magas szintű antitesteket termel, amelyek semlegesíthetik a vírusokat, és a dietoll-official.top a védelem hónapokig meghosszabbodik. Az eredményeket azonban még nem vizsgálták meg egymástól függetlenül. Tehát, bár ezek az eredmények biztatóak, a megközelítés további kutatásokat igényel, hogy megerősítse előnyeit.

5. A keverés és a párosítás nagyobb rugalmasságot jelent

A világjárvány egyik legnagyobb kihívása az oltóanyagok globális elterjedése volt. A vegyes vakcina megközelítés azonban nagyobb rugalmasságot és gyorsabb elosztást tesz lehetővé.

Az egyes országok oltási programjaik sikerességi aránya eltérő. Például az Egyesült Királyságnak és az USA-nak sikerült beoltania lakosságának nagy részét, míg más országok küszködtek. Ez részben az ellátási egyenlőtlenségeknek és az oltóanyag-elosztással kapcsolatos problémáknak, valamint a hideglánccal kapcsolatos problémáknak köszönhető – az oltóanyagok stabil hőmérsékleten tartásának folyamata a szállítás és tárolás során.

A vegyes vakcina megközelítés lehetővé tenné az országok számára, hogy különböző típusú oltóanyagokat alkalmazzanak, attól függően, hogy mi áll rendelkezésre. A különböző vakcinák tárolása és szállítása is egyszerűbb lenne, mivel nem kellene mindegyiket ultraalacsony hőmérsékleten tartani.

Például a Pfizer vakcina szigorú tárolást igényel -70 Celsius-fokon (-94 Fahrenheit), míg a Moderna vakcina kevesebb karbantartást igényel, és -20 Celsius fokot (-4 Fahrenheit) igényel. Ezzel szemben a Johnson & Johnson vakcina tárolása viszonylag meleg, körülbelül 2 Celsius-fok vagy 36 Fahrenheit-fok.

A vegyes oltóanyag-megközelítés segíthet a nehezen elérhető, kevés infrastruktúrával rendelkező területeken élők vakcinákkal való ellátásában. Előnyös lenne olyan esetekben is, amikor az elektromos áram szűkös vagy nem áll rendelkezésre.

A Telehealth videotechnológiát használ, hogy távolról nyújtson egészségügyi konzultációt a szolgáltatóval a betegeknek. Ez a szolgáltatás kényelmesen kínál biztonságos, hatékony orvosi ellátást a rászoruló betegeknek.

A legfontosabb elvitelek:

  • A távegészségügy gyógyszeres abortuszhoz való felhasználása megkönnyítette azoknak az embereknek a hozzáférését, akik egyébként nem tudnának szükség esetén kezelést kérni.
  • A gyógyszeres abortuszok biztonságosnak bizonyultak, és a távegészségügy lehetővé teszi a nők számára, hogy saját otthonukban és kényelemben maradjanak.
  • Ez a szolgáltatás forradalmat élt át, amikor az FDA 2021 végén feloldotta a csomagküldő gyógyszerekre vonatkozó korlátozásokat. Ez a felszabadítás azonban néhány államban rövid életű lehetett, mivel a Roe kontra Wade ügy megdöntése lehetővé tette az államok számára, hogy megakadályozzák a nők távegészségügyi és Postai rendelési szolgáltatások gyógyszeres abortuszokhoz.

Az orvosi abortuszhoz szükséges távegészségügyi szolgáltatás azon nők számára elérhető, akik nem tudnak személyesen részt venni a klinikai találkozókon.

Miért érdemes távegészségügyet használni?

A távegészségügy számos előnnyel jár a gyógyszeres abortuszt kereső nők számára. A vidéki vagy rosszul ellátott területeken élő nők most hozzáférhetnek a reproduktív és abortusz-gondozáshoz. E lehetőség nélkül a nők elhalasztják vagy kihagyják az abortuszkezelést. Az ellátás késedelme azt jelentené, hogy nem lesznek jogosultak, és nem végezhetik el az eljárást.

A gyógyszeres abortusz biztonságos, hatékony lehetőség a tíz hét alatti korai terhesség megszakítására. A teleegészségügy nem jelent kockázatot ennek a kezelésnek a biztosításával kapcsolatban. Ez növeli az ellátáshoz való hozzáférést, különösen akkor, amikor az abortuszhoz való hozzáférés egyre korlátozottabb.

Hogyan működnek a távegészségügyi látogatások?

A klinikán ellátásra nem tudó nők mostantól videohíváson keresztül érhetik el a szolgáltatót. Ezek a hívások információgyűjtéssel kezdődnek, hogy megállapítsák, milyen messze van a páciens a terhesség alatt, milyen állapotban van a jelenlegi állapota, és fennáll-e a szövődmények kockázata.

A szolgáltató megkérdezheti, hogy a páciens terhességi tesztje pozitív volt-e.

Contents